Wykonywanie codziennych obowiązków służbowych powinno przebiegać w optymalnych warunkach zgodnych z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby tak się stało, ważne jest aby pracownik lub uczeń szkoły zawodowej zatrudniony w celu przyuczenia do zawodu, poznał obowiązujące na danym stanowisku przepisy i standardy, a następnie się do nich stosował. Poznanie standardów bezpieczeństwa i higieny pracy na danym stanowisku następuje w trakcie wstępnego szkolenia BHP. Wraz z upływem czasu nabytą wiedzę należy okresowo przypominać.
Szkolenie wstępne BHP polega na zapoznaniu z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zagadnieniami prawa pracy oraz zagrożeniami w miejscu pracy. W drugim etapie szkolenia wstępnego przeprowadza się instruktaż stanowiskowy, którego celem jest zapoznanie pracownika z jego miejscem pracy, obsługą sprzętu, z którego będzie korzystał oraz z możliwymi zagrożeniami występującymi na tym stanowisku pracy. Szkolenie wstępne BHP odbywa się przed przystąpieniem pracownika do pracy lub przed rozpoczęciem praktyk (w pierwszym dniu pracy / praktyk lub przed podpisaniem umowy). Obowiązek uczestniczyć w szkoleniu BHP mają również osoby zatrudnione na umowę zlecenie, jeśli charakter ich pracy (miejsce pracy, stanowisko oraz jego wyposażenie) wskazuje, że pracownik powinien posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu BHP oraz odpowiedni stan zdrowia. Jeżeli pracownik obejmuje takie same obowiązki, jak u poprzedniego pracodawcy, może zostać zwolniony z odbycia wstępnego szkolenia BHP.
W przeciągu maksymalnie 12 miesięcy pracownik, praktykant lub uczeń musi odbyć szkolenie okresowe BHP. Dla osób pełniących funkcje kierownicze takie szkolenie musi odbyć się w przeciągu maksymalnie 6 miesięcy. Podczas szkolenia okresowego BHP przedstawiane i ćwiczone są zasady udzielania pierwszej pomocy oraz poszerzana jest wiedza z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, prawa pracy, ochrony pracy i innych obszarów niezbędnych do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Szkolenia okresowe BHP mają ograniczony czas ważności i należy je aktualizować w zależności od stanowiska. Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych ważność szkolenia okresowego wynosi 3 lata, dla pracowników administracyjno-biurowych maksymalnie 6 lat, zaś pracowników inżynieryjno-technicznych 5 lat. Pracodawcy oraz osoby kierujące pracownikami muszą powtarzać szkolenie okresowe BHP raz na 5 lat. W takim samym interwale czasowym swoją wiedzę muszą aktualizować pracownicy służby BHP.
Osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, która nie zatrudnia pracowników nie ma obowiązku odbywania szkoleń BHP wstępnych i okresowych. Sytuacja zmienia się w momencie, w którym osoba prowadząca działalność gospodarczą zatrudnia pracownika, a więc staje się pracodawcą. Wówczas musi odbyć szkolenie BHP dla pracodawców i osób kierujących pracownikami.
Wszystkie koszty związane ze szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy pokrywa pracodawca.
Aktualne przepisy nie określają czasu trwania instruktażu z zasad BHP. Czas trwania szkolenia wstępnego i okresowego wynika m.in. z ilości oraz rodzaju zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Szkolenie powinno trwać tak długo, aby w jego trakcie przekazane zostały wszystkie niezbędne informacje potrzebne do bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku.
Potrzebujesz odzieży ochronnej lub roboczej, artykułów BHP, PPOŻ oraz związanych z utrzymaniem higieny i czystości? Jesteś przedsiębiorcą lub zakupowcem?
W e-sklepie KURIER BHP znajdziesz wszystko, co niezbędne by pracować bezpiecznie, bo bezpieczeństwo ma pierwszeństwo!
12
kategorii
artykułów
bhp
155
marek
producentów
bhp
10000
dostępnych
produktów
bhp