Blog

Rodzaje obuwia roboczego

Rodzaje obuwia roboczego

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków ochrony (w tym butów), które zabezpieczą ich przed negatywnym działaniem szkodliwych czynników, wynikających ze specyfiki danego zawodu. Tam, gdzie ryzyko urazów, kontuzji i kontaktu z czynnikami chemicznymi jest małe, a konieczność stosowania środków ochronnych wynika wyłącznie ze względów higienicznych, sanitarnych lub technicznych, tam sprawdzi się obuwie zawodowe nazywane też roboczym (klasa O). Jeśli pracownicy są narażeni są na rozmaite urazy i kontuzje stóp oraz kontakt z substancjami chemicznymi, na przykład takimi jak rozpuszczalniki, oleje czy benzyna, zaleca się obuwie ochronne (klasa P) i obuwie bezpieczne (klasa S). 

Obuwie zawodowe (klasa O) charakteryzuje się brakiem podnoska, czyli specjalnej, wzmocnionej części buta, której zadaniem jest ochrona palców przed urazami spowodowanymi przez spadające lub toczące się przedmioty. Buty zawodowe sprawdzą się zatem wszędzie tam, gdzie obowiązek noszenia specjalistycznego obuwia związany jest wyłącznie z panującymi tam warunkami, a nie z ryzykiem urazów, poparzeń itd. Wytyczne dotyczące obuwia zawodowego określa norma PN-EN ISO 20347. Dzieli ona obuwie zawodowe na kilka kategorii – OB, O1, O2, O3, O4 i O5, gdzie OB oznacza najmniejsze wymagania, a O5 największe. Cechą butów roboczych jest odporność na przebicie w wyniku nadepnięcia na ostry element, na przykład gwóźdź. Dodatkowo buty te mogą być wodoszczelne, antyelektrostatyczne, absorbować energię w części piętowej. Obuwie zawodowe jest więc odpowiednie dla kierowców, sprzedawców, pracowników porządkowych i pracowników ochrony obiektów. W wersji gumowej, obuwie tego typu sprawdzi się w pracy w ogrodzie oraz w środowisku podmokłym.

Obuwie ochronne (klasa P) chroni stopy przed różnymi urazami. Jego cechą charakterystyczną jest ochronny podnosek (wzmocniona część na wysokości palców), który wytrzymuje uderzenia o sile 100 J. Szczegółowe wymagania dotyczące butów ochronnych zawarte są w normie PN-EN ISO 20346. Wersja najsłabsza (PB) jest odporna na oleje, benzynę, smary i inne potencjalnie niebezpieczne substancje. Natomiast najmocniejsza (P5) dodatkowo wyposażona jest w antyprzebiciową podeszwę i ma zabudowaną piętę. Co więcej, buty ochronne mają właściwości antyelektrostatyczne, są wodoszczelne i absorbują energię w części piętowej. Sprawdzą się w środowisku pracy zagrożonym zapłonem lub wybuchem, w warunkach wilgotnych i na śliskich powierzchniach. Jest to rodzaj butów odpowiedni dla osób pracujących na budowach, w przemyśle ciężkim i samochodowym, a także pracowników powierzchni magazynowych, mających na co dzień do czynienia z ciężkimi paletami, towarem o dużej wadze, pracą na wózkach widłowych.

Obuwie bezpieczne (klasa S) nazywane jest obuwiem do zadań specjalnych. Jego cechy określa norma PN-EN ISO 20345 w klasach: SB, S1, S2, S3, S4 i S5. Tym, co różni je od butów zawodowych i ochronnych, jest wzmocniony podnosek odporny na uderzenie o mocy nawet 200 J oraz zgniecenie do 15 kN. Podobnie jak obuwie ochronne, buty bezpieczne sprawdzą się w środowisku zagrożonym zapłonem lub wybuchem, w warunkach wilgotnych i na śliskich powierzchniach. Są przeznaczone przede wszystkim dla pracowników budów i przemysłu ciężkiego.

Pora roku a wybór obuwia do pracy

Każdy pracownik powinien dysponować obuwiem dostosowanym do pory roku – odpowiednio na zimę i na lato. Różnice między obuwiem na niskie temperatury a butami na lato wynikają z ich konstrukcji. Te pierwsze powinny zabezpieczać nogi przed chłodem. Zwykle są to wysokie buty z dodatkowym ociepleniem i na grubej podeszwie, które gwarantują komfortową pracę nawet przy ujemnej temperaturze i chronią przed wnikaniem wody i śniegu do wnętrza obuwia. Zadaniem butów letnich jest natomiast odpowiednia wentylacja i ograniczenie pocenia się stopy. Dlatego latem najczęściej używane są sandały robocze oraz półbuty i trzewiki, które zostały wyposażone w otwory wentylacyjne. Dopasowanie obuwia do pory roku ma szczególnie duże znaczenie w przypadku osób pracujących na zewnątrz, gdzie zmiana temperatury jest szczególnie dotkliwa i może znacząco wpływać na komfort pracy. Źle dobrane obuwie do pory roku, może wpływać na koncentrację pracownika na wykonywanych zadaniach i prowadzić do sytuacji niebezpiecznych.

Każdy typ obuwia do pracy opisany w niniejszym artykule znajdą Państwo w e-sklepie KURIER BHP. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą, a w przypadku pytań do kontaktu z naszymi doradcami. 

12

kategorii
artykułów
bhp

kategorii
artykułów
bhp
kategorii
artykułów
bhp

155

marek
producentów
bhp

marek
producentów
bhp
marek
producentów
bhp

10000

dostępnych
produktów
bhp

producenci marek bhp

cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi
cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi