W tym artykule nie przeczytasz o modzie, lecz o ubiorach, które chronią pracowników podczas wykonywania pracy. Ich głównym zadaniem jest zagwarantowanie jego ochrony podczas wykonywania obowiązków służbowych oraz podniesienie komfortu pracy. Przepisy BHP różnicują ubiory stosowane w pracy na odzież ochronną i roboczą.
Zadaniem odzieży ochronnej jest zabezpieczenie pracownika przed ryzykiem urazu oraz szkodliwymi i niebezpiecznymi czynnikami, które występują w miejscu pracy. Zalicza się do niej m.in. specjalistyczna odzież budowlana, odblaskowa, trudnopalna, termoizolacyjna, wodoodporna, chroniąca przed czynnikami chemicznymi. Jeśli istnieje realne ryzyko uszkodzenia głowy i twarzy, istotnym elementem odzieży BHP będą również tzw. środki ochrony indywidualnej, takie jak kask i okulary bądź osłona całej twarzy – przyłbica wykonana z materiału odpornego na uszkodzenia. W czasie pracy przy głośnych urządzeniach niezbędne będą nauszniki. Przy pracach z dużymi ciężarami kluczowym elementem odzieży ochronnej będą buty robocze ze wzmocnionym noskiem chroniącym palce przed urazem. Innymi ważnymi elementami są również rękawice ochronne czy ochraniacze na kolana. Warto pamiętać o tym, że odzież ochronna musi posiadać certyfikaty, które gwarantują, iż spełnia ona minimalne wymagania określone w odpowiedniej normie.
Zadaniem odzieży roboczej jest przede wszystkim zabezpieczyć zarówno pracownika, jak i jego ubrania osobiste, przed zabrudzeniami oraz zniszczeniem, które mogą się pojawić w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Z odzieży tego typu korzystają m.in. pracownicy warsztatów samochodowych, budowlańcy, ogrodnicy ale także osoby pracujące w gastronomii i służbie zdrowia. W niektórych przypadkach odzież robocza może mieć funkcję czysto marketingową – dotyczy to koszulek, spodni ogrodniczek, kombinezonów, fartuszków lub koszul z logo firmy.
Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze lub ochronne, jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, bądź ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy występujące w danym miejscu pracy. Odzież ochronna i robocza stanowi własność pracodawcy. Pracownik ponosi za nie odpowiedzialność materialną – w przypadku zniszczenia lub utraty z jego winy, jest on zobowiązany oddać kwotę równą niezamortyzowanej części wyposażenia. W przypadku rozwiązania umowy, pracownik jest zobowiązany oddać odzież ochronną lub roboczą właścicielowi.
Pracodawca zobowiązany jest do prania oraz konserwacji, a w razie potrzeby również naprawy, odpylania i odkażania stroju związanego z wykonywaną pracą. Jeżeli nie jest w stanie tego zapewnić, to czynności te spadają na pracownika i może on otrzymać stosowny ekwiwalent.
Od pracodawcy zależy na jaki okres używalności ubranie jest przydzielane, jaki ekwiwalent oraz jak często jest udzielany na zakup odpowiedniej odzieży oraz jaki będzie miała krój i z jakiej jakości materiałów będzie wykonana. Niemniej pracodawca powinien uwzględnić również komfort fizjologiczny pracy pracowników w danej odzieży oraz charakter wykonywanych zadań.
Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać – zapraszamy do zapoznania się z ofertą wysokiej jakości odzieży ochronnej i roboczej dostępnej w naszym e-sklepie KURIER BHP.
12
kategorii
artykułów
bhp
155
marek
producentów
bhp
10000
dostępnych
produktów
bhp