Blog

Polar czy może softshell?

Polar czy może softshell?

Wyposażając naszych pracowników w jesienno-zimową odzież roboczą często stajemy przed dylematem – co wybrać polar czy softshell? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Zależy od charakteru wykonywanej pracy. Wymagania względem odzieży roboczej w sezonie jesienno-zimowym określone są również przez aktualne przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownik wykonujący pracę na świeżym powietrzu, na halach magazynowych czy produkcyjnych o niskiej temperaturze powinien czuć się przede wszystkim komfortowo i swobodnie wykonując powierzoną mu pracę, co oznacza nie tylko swobodę ruchów, ale przede wszystkim zachowanie odpowiedniej temperatury ciała. Zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie spotęgowane dodatkowo nieprzyjemnym uczuciem wilgoci między ciałem a odzieżą może powodować dyskomfort, rozdrażnienie, brak skupienia na wykonywanej pracy oraz skutkować chorobą pracownika.

Czym jest polar i jak wybrać odpowiedni?

Polar to miękka i przyjemna w dotyku dzianina jednowarstwowa wykonana najczęściej z poliestru, którą wykorzystuje się m.in. do produkcji odzieży sportowej, głównie różnego rodzaju bluz. Z tego względu mianem polar w języku potocznym określa się zazwyczaj bluzę z długim rękawem zapinaną na zamek błyskawiczny z dwoma bocznymi kieszeniami, jedną górną i wysokim kołnierzem oraz opcjonalnie z kapturem.

Polar jest idealną odzieżą firmową do czystych warunków pracy o małej intensywności wysiłku fizycznego, która realizowana jest w pomieszczeniach zamkniętych, w których panuje niska temperatura. Warto pamiętać, że typowych polarów z dzianiny poliestrowej nie można stosować jako odzieży wierzchniej na stanowiskach, na których wymagana jest antyelektrostatyczność odzieży. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by cienkie bluzy polarowe traktować jako warstwę termiczną pełniącą rolę ocieplanej koszuli lub swetra, na którą nakładana jest właściwa odzież robocza.

Wybierając polar przede wszystkim należy zwrócić uwagę na gramaturę materiału ponieważ opisuje ona grubość materiału, a tym samym pozwala określić właściwości termiczne. Im większa jest gramatura polaru, tym będzie on grubszy, bardziej przytulny i cieplejszy. Do pracy w ekstremalnych warunkach lub pracy stojącej poleca się gramaturę 300 g/m2 i więcej, natomiast w przypadku pracy wymagającej aktywności fizycznej lepiej sprawdzą się polary o gramaturze od 100 do 200 g/m2. Warto zwrócić uwagę również na dodatkowe właściwości i parametry takie jak: ochrona przed deszczem, trudnopalność, ochrona UV, zabezpieczenie przed ścieraniem, jeśli są one pożądane na danym stanowisku pracy.

Czym jest materiał typu softshell i jak wybrać odpowiedni?

Softshell to rodzaj materiału, tkaniny lub dzianiny wielowarstwowej, często ze specjalną membraną, który zadebiutował na rynku odzieży outdoorowej i mocno go zrewolucjonizował. Przede wszystkim dlatego, że znacząco odchudził garderobę osób uprawiających sporty outdorowe. Pozwolił na zastąpienie trzech warstw ubioru, jedną cienką i lekką kurtką, która w dodatku doskonale chroniła przed działaniem wiatru oraz oddychała, a więc odprowadzała parę wodną produkowaną przez skórę podczas wysiłku. Dlatego kiedy mówimy sofshell, zwykle mamy na myśli lekką, ciepłą, wodoodporną, oddychającą i wiatroszczelną kurtkę z dopasowanym kapturem, szczelnymi mankietami i uszczelnieniami na zamkach błyskawicznych. 

Dzięki swoim właściwościom odzież softshell doskonale sprawdza się nie tylko w okresie jesień-zima, ale również jako całoroczna odzież robocza dla pracowników aktywnych, w przypadku których nakładanie wielu warstw odzieży mogłoby krępować ruchy i powodować nieprzyjemne przegrzewanie. Świetnie nadaje się przede wszystkim do prac wykonywanych na świeżym powietrzu, gdzie pracownik jest narażony na działanie czynników atmosferycznych: wiatru, deszczu, śniegu. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że odzież wykonana z materiału softshell nie jest 100% wodoodporna. Kluczowe może być więc zwrócenie uwagi na ten parametr. 

Jaką odzież ostrzegawczą wybrać – polar czy softshell odblaskowy?

Rolą odzieży ostrzegawczej jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich pracowników, szczególnie w miejscach, gdzie następuje duże natężenie ruchu pojazdów i maszyn lub praca wykonywana jest po zmroku. Podejmując decyzję: polar czy softshell odblaskowy trzeba obiektywnie spojrzeć na warunki, w jakich wykonywana jest praca.

Odblaskowe polary szczególnie przydadzą się pracownikom logistyki (magazynów) i kierowcom oraz innym osobom, które nie pracują intensywnie fizycznie i zwykle przebywają w jakiś pomieszczeniach. Natomiast odblaskowy softshell będzie odpowiedni dla osób wykonujących intensywną pracę w zimnych i mokrych warunkach zewnętrznych, a więc dla pracowników wykonujących prace drogowe, budowlane, stróżujące, geodezyjne.

Wygodne i miękkie polary oraz niezawodne kurtki softshell o różnych parametrach i przystępnych cenach znajdziesz w ofercie naszego e-sklepu KURIER BHP – przejrzyj naszą ofertę.

12

kategorii
artykułów
bhp

kategorii
artykułów
bhp
kategorii
artykułów
bhp

155

marek
producentów
bhp

marek
producentów
bhp
marek
producentów
bhp

10000

dostępnych
produktów
bhp

producenci marek bhp

cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi
cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi