Blog

Praca na wysokości

Praca na wysokości

Według danych Państwowej Inspekcji Pracy upadek z wysokości jest przyczyną co 6 wypadku śmiertelnego w całej gospodarce narodowej i aż co 3 wypadku śmiertelnego w budownictwie. Jakie środki ochrony indywidualnej należy zapewnić pracownikowi wykonującemu prace na wysokości?

Praca na wysokości, czyli jaka?

Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Do prac na wysokości nie zalicza się pracy na powierzchni (niezależnie od jej wysokości) osłoniętej ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi lub wyposażonej w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem. 

Prace na wysokości powinny być organizowane i wykonywane w sposób niezmuszający pracownika do wychylania się poza poręcz balustrady lub obrys urządzenia, na którym stoi. 

Na powierzchniach wzniesionych na wysokość powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi, na których w związku z wykonywaną pracą mogą przebywać pracownicy, lub na powierzchniach służących jako przejścia, powinny być zainstalowane balustrady składające się z poręczy ochronnych umieszczonych na wysokości co najmniej 1,1 m i krawężników o wysokości co najmniej 0,15 m. Pomiędzy poręczą i krawężnikiem powinna być umieszczona w połowie wysokości poprzeczka lub przestrzeń ta powinna być wypełniona w sposób uniemożliwiający wypadnięcie osób. Jeżeli – ze względu na rodzaj i warunki wykonywania prac na wysokości – zastosowanie balustrad jest niemożliwe, należy stosować inne skuteczne środki ochrony pracowników przed upadkiem z wysokości, odpowiednie do rodzaju i warunków wykonywania pracy.

Środki ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości

Podobnie jak w przypadku każdej innej odzieży ochronnej i innych środków ochrony osobistej również te, niezbędne do wykonywania prac na wysokości i chroniące przed upadkiem z wysokości, powinny być zapewnione nieodpłatnie przez pracodawcę. Pracownicy wykonujący prace na wysokości powinni być wyposażeni przede wszystkim w hełmy i kaski ochronne oraz uprzęże, w tym szelki bezpieczeństwa i pasy biodrowe, linki bezpieczeństwa, amortyzatory, urządzenia samohamowne i inne środki chroniące przed upadkiem z wysokości. Przydatne mogą być również odpowiednie tablice informacyjne oraz taśmy odgradzające. 

Zasady doboru sprzętu asekuracyjnego, mającego zabezpieczyć przed spadaniem określa norma PN-EN 363:2019-01 „Środki ochrony indywidualnej przed upadkiem z wysokości – Indywidualne systemy chroniące przed upadkiem z wysokości”. W dokumencie tym przedstawiono ogólne właściwości oraz zestawy indywidualnych systemów chroniących przed upadkiem z wysokości, podano przykłady określonych rodzajów indywidualnych systemów ochrony przed upadkiem oraz opisano sposoby montowania komponentów w systemy.

Dokonując zakupu warto sprawdzić czy produkty spełniają te wytyczne. Ponadto kluczowym jest aby pracownicy używali wyłącznie sprawnego sprzętu ochronnego dostosowanego do specyfiki pracy, a pracodawca miał pewność, że otrzymali oni niezbędne przeszkolenie z posługiwania się przydzielonym sprzętem ochronnym. Niezbędny jest również odpowiedni bezpośredni nadzór nad wykonywanymi pracami. Stawką w przypadku zaniedbań jest ludzkie zdrowie i życie. 

Co decyduje o doborze zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości?

Przy wyborze indywidualnego sprzętu zabezpieczającego pracowników należy kierować się takimi czynnikami, jak:

  • obecność punktów kotwiczących, które dawałyby możliwość zamocowania systemu asekurującego,
  • wielkość obszaru, który pozwala pozostać w ruchu wahadłowym podczas spadania,
  • wysokość obszaru, jaki jest dostępny podczas spadania,
  • istnienie potrzeby przemieszczania się przez pracownika podczas wykonywania obowiązków służbowych,
  • indywidualne predyspozycje pracownika,
  • czas w jakim pracownik będzie znajdował się w zabezpieczeniu,
  • czy praca ma być „w podparciu”,
  • dodatkowe czynniki, mogące mieć wpływ na prawidłowe działanie środków ochrony indywidualnej (odpryski stopionego metalu, zapylenie, oleje, niska lub wysoka temperatura itp.).

Zapraszamy do skompletowania sprzętu asekuracyjnego i zabezpieczającego przed upadkiem z wysokości w naszym e-sklepie KURIER BHP.

12

kategorii
artykułów
bhp

kategorii
artykułów
bhp
kategorii
artykułów
bhp

155

marek
producentów
bhp

marek
producentów
bhp
marek
producentów
bhp

10000

dostępnych
produktów
bhp

producenci marek bhp

cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi
cerva-logo
LAHTI PRO
ogniochron
polstar
procera
strauss
logo-tenzi